Şiddet Mağdurları İçin Yasal Olanaklar;

Şiddet mağdurları için yasal olanaklar:

1-Şikayet için karakola veya savcılığa başvurabilirsiniz.

Başvuruyu alan kolluk suç konusunda soruşturma yapacak ve evrakları savcılığa ulaştıracaktır.Savcılık gerek duyarsa ceza davası açacak,aile içi şiddet tespit edildiğindeşikayet  şartı aranmaksızın  koruma kararı verilmesi için Aile Mahkemesine başvuruda bulunacaktır.

2-Koruma kararı almak için en yakın Aile Mahkemesine başvurabilirsiniz.Bu dava harçtan muaftır ve kısa sürede talep hakkında karar verilecektir.

Koruma kararı savcılık aracılığı ile ilgili karakola hızla gönderilecek ve karardan şiddet uygulayan haberdar edilecektir.Şiddet uygulayan aile bireyi koruma kararına aykırı davranırsa hakkında ceza davası açılacaktır.

Tüm aşamalarda bir avukattan hukuki destek almak önemlidir.Karakol ve savcılığa başvuru sırasında ;baro mağdur hakları servisinden bir avukat atanmasını istediğinizi belirtmeniz önemlidir.Avukata vekalet ücreti ödemeyeceksiniz.

Başvuru yapmadan önce bir avukattan yardım almak istiyorsanız fakat mali durumunuz buna elverişsiz ise muhtarlıktan alınacak fakirlik evrakı , ikametgah ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile bulunduğunuz il baro adli yardım servisine baçvurabilirsiniz.Talebiniz kabul edildiğinde atanacak avukat için vekalet ücreti ödemeyeceksiniz.

Şiddetsiz günler dileği ile..

 

 

Bu alanda hukuki destek sorularının gönderilmemesini rica ediyoruz.
Maille gönderilen hukuki destek kapsamındaki sorular yanıtlanmamaktadır.

Kapat