Kadına şiddete karşı savcılar daha aktif

Kadına şiddete karşı savcılar daha aktif

 Kadınlara Hukuki Destek Merkezi’nin (KAHDEM) mahkemelerin verdiği koruma kararlarıyla ilgili araştırmasına göre, mahkemelere şiddetle ilgili 2 bin 19 başvurunun bin 404’ü savcılar, 614’ü ise şahıslar tarafından yapıldı.

KAHDEM, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun’un uygulamasına ilişkin araştırmasında mahkemelere yapılan toplam 2019 başvuruyu inceleyerek sonuçlarını bir raporda toplandı.

Rapora göre, koruma kararları genellikle şiddet olayından sonra veriliyor.

Kanunun amacının şiddeti önleyerek kadını korumak olduğu belirtilen raporda, koruma kararının verilmesinde şiddetin “ihtimal dahilinde olması”nın yeterli görülmesi gerektiği vurgulandı.

Raporda, koruma kararı verilebilmesi için sadece gerçekleşen şiddetin delil olarak değerlendirilmesi ve tıbbi darp raporu talep edilmesinin şiddetle mücadeleyi etkisiz hale getirdiği savunuldu.

Şiddet mağduru kadınların doğrudan Aile Mahkemelerine başvurabileceği belirtilen raporda, ancak bunun uygulamaya geçirilemediği üzerinde duruldu.

Kadınların, istemeleri durumunda baro tarafından kendileri için bir avukat görevlendirilmesiyle ilgili uygulamadan haberdar olmadığına dikkat çekilen raporda, bu konularda kadınların bilinçlendirilmesi gerektiğine işaret ediliyor.

“Şiddetin gece ve hafta sonu tatili yok”

Kanun gereği, koruma kararlarının “derhal” verilmesi gerektiğinin vurgulandığı raporda, bu sürenin genellikle koruma kararından beklenen yararı ortadan kaldırabilecek kadar uzun olduğuna dikkat çekildi.

“Şiddet gece ve hafta sonu tatili yapmamaktadır” denilen raporda, nöbetçi mahkemelerin 24 saat karar verebilir durumda çalışmaları gerektiği belirtildi.

Nikahı olmayan kadınların şiddete karşı korunamadığı ve “medeni durumuna göre ayrımcılığa maruz kaldığı” savunulan raporda, şiddetten korunmanın evrensel bir hak olduğu ve bu ayrımcılığa en kısa sürede son verilmesi gerektiği kaydedildi.

“Koruma kararlarının etkin denetimi yapılmıyor”

Mahkemelerce verilen koruma kararlarının etkin denetiminin yapılmadığı iddia edilen raporda, karara rağmen kadınların yeniden şiddete maruz kalabildikleri ve hayatlarını kaybettiklerine işaret edildi.

Raporda, bu nedenle denetim için etkili önlem alınması gerektiği ifade edildi.

Raporda, kadınların adalete daha kolay ulaşabilmeleri için danışma ve destek merkezlerinin oluşturulması istendi. Ayrıca geleneksel rollere bağlı davranışlarda değişiklik oluşturulabilmesi için hükümetin ulusal bir eylem planı yapması gerektiği de belirtildi.

Raporda, kadınların şiddete maruz kaldıklarında ihbar yollarını denemeleri için cesaretlendirilmesi gerektiği vurgulandı.
http://www.cnnturk.com/2008/turkiye/11/25/kadina.siddete.karsi.savcilar.daha.aktif/502021.0/index.html

Bu alanda hukuki destek sorularının gönderilmemesini rica ediyoruz.
Maille gönderilen hukuki destek kapsamındaki sorular yanıtlanmamaktadır.

Kapat